Supporterintervjuet: Før Cambridge Utd (H)

Jean Robert Tankred tror ikke våre offensive problemer er løst til lørdag, men har likevel tro på tre poeng hjemme mot Cambridge.


SUPPORTERINTERVJUET: Vi er kommet til nummer 10 på vår medlemsliste, og der finner vi Jean Robert Tankred – mannen som skriver flest opptakter og kampreferat på pompey.no. Vår danske venn har følgende å si før lørdagens hjemmekamp mot Cambridge.

 

Det ble 8. plass forrige sesong. Hva er dine tanker om det Pompey presterte i 2020/21?

– Skuffende i og med at play-offs bør være minimums for os, men heller ikke spillemæssigt var der meget at glæde sig over. Derfor var managerskiftet også nødvendigt. At det lige præcis ikke rakte i sidste ende trods Cowley-brødrenes ankomst var typisk for den sæson.

Hva er dine tanker og forventninger til kommende sesong? Har du tro på opprykk? Hvilke lag tror du blir sterkest i League One?

– Før sæsonstarten havde jeg sagt top 6 for os igen fordi at vi har truppen til det, og jeg ville have peget på Paul Cook og Ipswich Town som den store favorit til at vinde League One. Allerede nu efter 7. spillerunde ser de spådomme mindre overbevisende ud om end jeg ikke vil afskrive os helt endnu. Sunderland ser gode ud, men er der nogen som kan snuble i en god position så er det dem. Wigan har fået en god start om ser ud til at indfri forventningerne mens Bolton ser ud til at overraske positivt, men det havde jeg set komme. De har blot tabt tre kampe siden årsskiftet tror jeg.

Hva synes du om Pompeys sesongstart?

– Godt og skidt. Pointmæssigt er det ikke dårligt, men de seneste tre kampe har ikke været gode. Cowleys har på rekordtid fået en ny defensiv til at fungere rigtig fint, men offensivt har de ikke knækket koden endnu, og man må spørge sig selv, hvorfor både Jackett og nu åbenbart også de får så lidt ud på papiret af gode angribere. Skal det blive top 6 denne gang bliver vi nødt til at få det puslespil til at gå op.

Har du planer om å få til en tur over for å se Pompey denne sesongen?

– Ikke med mindre at der sker noget uventet, og jeg må indrømme at det begynder at irritere mig lidt. Det er lang tid siden at jeg har været i byen og på Fratton Park.

Hvordan holder du deg oppdatert på Pompey (kamper og nyheter)?

– Primært vores egen hjemmeside samt klubbens officielle. Læg dertil at optakterne og kampreferaterne selvsagt betyder at det er let at følge klubben tæt, og ikke mindst hvad der ellers sker i League One. Derudover følger jeg Fratton Faithful og Blues News på Facebook. På YouTube er ”Fournilwrittenalloverit” også værd at nævne.

Har du noen favorittspillere i dagens Pompey-spillerstall?

– Bazunu ser ud til at være virkelig god, men det ville være dejligt hvis han ikke var så meget i fokus. I ved hvad jeg mener. Af de ”gamle” spillere synes jeg stadig at Marcus Harness har noget specielt over sig, og egentlig også Ronan Curtis.

Hva er dine tanker om brødrene Cowley?

– Med mindre at vi kommer i problemer i bunden af rækken, hvilket jeg dog ikke ser som værende sandsynligt, så bliver vi nødt til at tro på projektet og give dem mindst to hele sæsoner. De har vist hos Lincoln hvad de kan gøre når de får tid til at bygge noget op. Er der en smule tvivl så er det at de ikke adskiller sig væsentligt fra den måde som Jackett ville have os til at spille på. Et plus er at Danny Cowley er virkelig god og imødekommende i medierne, hvor Jackett nogle gange nærmest lignede en som udelukkende gav interviews af ren pligt.

Nå er det hjemmekamp mot Cambridge. Hva er dine tanker om den kampen, hva er din startellever og hvordan tror du kampen ender?

– Det afgørende er selvfølgelig at vi får gang i måltavlen igen, ellers kan også denne kamp godt give os problemer. På nær den seneste kamp i weekenden har Cambridge reelt gjort det godt. De har slået Burton 3-0, og tilført Bolton klubbens eneste nederlag i denne sæson. Når det er sagt så er det en kamp som vi bør vinde. Jeg siger 1-0 til os. Tror at problemerne i front ikke er løst endnu.

Har du ellers noe du vil si til resten av de skandinaviske Pompey-supporterne?

– Det er flot at vi er så forholdsvis mange. Skal jeg pege på noget som vi kan blive bedre til at det at involvere os mere på FB. Play up Pompey!


Tidligere supporterintervjuer denne sesongen:

Før 6. serierunde: MK Dons (B): Atle Stray

Før 5. serierunde: Wigan (B): Joakim Ellingsen

Før 4. serierunde: Doncaster (B): Camilla Nilsen

Før 3. serierunde: Shrewsbury (H): Pål Alexander Lea

Før 2. serierunde: Crewe (H): Trygve Mellvang Tomren-Berg

Før 1. runde i ligacupen: Millwall (B): Ståle Håheim

Før 1. serierunde: Fleetwood (B): Torkil Risan

Marcus Harness.