2017-18 pompey-bristol REn sejr ude og Pompey ligger særdeles godt til.

Det kunne ligne at Pompey er favoritter til dagens kamp mod Bristol Rovers, med 5 sejre i de seneste 6 kampe er Pompey også godt kørende og omvendt er Bristol Rovers blot med to sejre i de seneste 8 kampe!

Men Bristol Rovers er klart bedst hjemme, 21 point af deres 29 point er hentet her, faktisk hedder det 7 sejre og 5 nederlag, og ingen uafgjorte på hjemmebanen.

Pompey så længe skidt ud mod Northampton for to dage siden, men pludselig kom der liv i kampen og Pompey spillede særdeles overbevisende.

Her viste specielt Matthew Kennedy og Dion Donohue sig frem i den grad, og noget af et luksusproblem med to venstre backs i Haunstrup og Donohue.

Til dagens kamp er Pompey dog udfordret på skadesfronten i kampen mod Northampton for to dage siden udgik Gareth Evans (hamstring) og Danny Rose (leg), og udover de to må Pompey undvære Brandon Haunstrup (knee), Milan Lalkovic (Achilles), Kal Naismith (knee), Stuart O’Keefe (adductor) og Jack Whatmough (knee) som ligeså er ude med skade.

Så Kenny Jackett må igen som Pompey manager ryste posen i det offensive, men mon ikke Ollie Hawkins har genvalg på toppen med Pitman bag ham, og mon ikke Kennedy igen er at finde på venstrekanten, og så må Kyle Bennett og Jamal Lowe kæmpe om pladsen på højrekanten, eller vil vi se Conor Chaplin snige sig ind her.

Pompey ligger nummer 6 i ligaen, og dermed lige netop på den sidste play off plads, men Pompey halter en del point efter holdene over dem, så vigtigt at Pompey holder fast i toppen, og ligeså kan skabe luft til holdene under.

Holdene lige efter Pompey ligger 2, 3 og 4 point efter, så vigtigt at Pompey kan holde momentum.

Bristol Rovers manager
Det er 40 årige Darrel Clarke der er manager og han har taget holdet igennem to oprykninger, og inden det havde han ligeså haft succes med Salisbury i non league, så det er en kompetent manager Bristol Rovers har.

Hold øje med
Først og fremmest har Bristol Rovers en trup på hele 38 spillere, så de er godt garderet mod skader men 15 af spillerne har nu til gode at få spilletid.

Det er to midtbanespillere der er dirigenterne nemlig Billy Bodin på 25 år og Liam Sercombe på 27 år. Bodin har lavet 9 mål og 4 assister og Sercombe 4 mål og 4 assister

Angriberen med flest mål er Ellis Harrison på 22 år, 7 mål har angriberen lavet. Han kommer fra klubbens eget akademi og har i alt lavet 39 mål i 164 kampe.

Chris Lines er spilleren med flest assister, 6 gange har han haft den afgørende fod inden målet. Lines er 32 år og kommer faktisk fra klubbens eget akademi, men har været et smut rundt i andre klubber, inden han kom retur til klubben. Han har rundet de 250 kampe i alt for klubben over to omgange.

Pompey assistent manager Joe Gallen
“We’ve taken six points from the previous two games, so we’re going into this one with a lot of confidence.

“And so we should because the performance at home to Northampton on Saturday was a very good one.

“There were numerous chances created and we were a bit unlucky not to come away with an even bigger victory.

“But going away to Bristol Rovers is always a tough fixture – certainly since I’ve been involved in football.

“They’re a team that can really take you apart, although they’re quite open and have had a few results go the other way as well.

“There are some really dangerous players in their squad, such as Harrison, Gaffney and Bodin up front.

“We’re going to need to play well and work out what we’ve done so well in recent weeks, making sure that we stick to that.”

Kampen spilles kl.16 og kan ses live via Ifollow