2022-23: Opptakt Morecambe – Portsmouth

Pompey har aldri tidligere slått Morecambe på bortebane. Kan det gå i det som blir Joe Morrells siste kamp før han reiser med Wales til VM?


 

Etter to cupkamper, som endte med avansement i både EFL Trophy og FA-cupen, er det tilbake til kamp om poeng i serien igjen når Pompey møter Morecambe borte lørdag.

Pompey er på 5. plass, til tross for dårlig poengfangst de siste ukene, og har to kamper til gode på de fleste lag. Samtidig er det hele ti poeng opp til direkte opprykksplass. Det trengs tre poeng mot Morecambe for å henge med i toppen.

Motstander Morecambe ligger på nedrykksplass, er fjerde sist, men har tatt fire poeng på sine to siste hjemmekamper mot sterke motstandere som Barnsley og Derby.

Pompey har møtt Morecambe ti ganger tidligere. Pompey har vunnet tre, Morecambe to og fem kamper har endt uavgjort. Borte mot Morecambe har Pompey aldri vunnet. Det har endt med tre uavgjorte kamper og to tap på Pompeys fem tidligere besøk til Morecambe. Forrige sesong så det ut som at Pompey skulle vinne i Morecambe for første gang. Sean Raggett hadde gitt oss ledelsen etter en flott scoring via stolpen. På overtid utlignet derimot Morecambe på en corner.

 

Morecambe – bakgrunn og historie

Morecambe FC, eller The Shrimps som de kalles, spiller sine hjemmekamper på Mazuna Stadium. En stadion med kapasitet rundt 6.500, men bare drøyt 2.000 av disse er sitteplasser. De flyttet til denne stadion fra Christie Park i 2010.

Klubben rykket opp til League One via play-off før fjorårssesongen, og forrige sesong berget de plassen i League One med en nødskrik. I 2006/07 vant Morecambe play-off i Conference National og rykket opp til League Two for første gang i klubbens historie. Da klubben rykket opp til League One foran 2020/21-sesongen var det første gang i klubbens historie de rykket opp til League One.

Nærmeste naborivaler er Accrington Stanley og Lancaster City, men ettersom sistnevnte spiller i non-league er det Accrington Stanley som nå er hovedrivalen.

Morecambe FC kommer fra kystbyen Morecambe i Lancashire i nordvest-England. Det bor kun rundt 35.000 mennesker i Morecambe.

 

Morecambes sesong så langt

Morecambe har den siste uken blitt slått ut av både FA-cup og ligacup, men er fortsatt med i EFL Trophy. I serien ligger de fjerde sist, og dermed på nedrykksplass.

Sesongen startet med at de fikk bank (3-0) borte mot Peterborough, og deretter fulgte uavgjort hjemme mot Fleetwood og tap borte mot Bolton. De neste kampene bød på sterke uavgjortresultater borte, men klare hjemmetap mot henholdsvis MK Dons og Sheffield Wednesday.

Sesongens første ligaseier kom 17. september borte mot Forest Green, men ble fulgt opp med tre strake tap før det igjen ble en poengdeling.

De siste par ukene har det foruten et bortetap mot Cheltenham blitt sterke resultater som seier mot Barnsley, uavgjort mot Derby  og uavgjort mot Wycombe.

 

Siste nytt fra vertene

Courtney Duffus og Ash Hunter er langtidsskadet. Donald Love, Shane McLoughlin, Max Melbourne og Jake Taylor nærmer seg å bli spilleklar igjen etter å ha vært skadet.

 

Profiler hos hjemmelaget

Det er to spillere som står med fire scoringer hver, og med det er lagets toppscorer så langt. Det er spissen Kieran Phillips og midtbanespiller Jensen Weir. Sistnevnte er en 20 år gammel unggutt på lån fra Brighton. Weir er engelsk u-landslagsspiller og en mann å se opp for. Han er for øvrig sønn til den tidligere skotske A-landslagsspilleren David Weir. Også Phillips er på lån. Den 22 år gamle spissen er utlånt fra Huddersfield og spilte på utlån også forrige sesong. Da var han i Exeter.

En utleid Southamp***-spiller finner vi også i Morecambe. 20-åringen Caleb Watts spiller i en offensiv midtbanerolle.

Keeper og kaptein er Connor Ripley, sønn til den tidligere Middlesbrough-vingen Stuart Ripley. Han gikk gradene i Middlesbrough og var her fram til 2019, men spilte stort sett på utlån til ulike klubber. Deriblant svenske Östersund. Nå er han førstekeeper i Morecambe.

Spissen Cole Stockton har scoret mye mål i de lavere divisjoner, men er for tiden ute av laget. Vi nevner også den rutinerte forsvarsspilleren Anthony O’Connor som en sentral spiller i Morecambe-laget.

 

Morecambe-manager Derek Adams

Derek Adams huskes av mange Pompey-supportere godt for sin tid som Plymouth-manager. Da Pompey var i League Two, var Plymouth våre argeste rivaler. Det ble spilt flere viktige kamper med høy temperatur mellom lagene, og Adams fyrte opp. Adams har også vært kontroversiell gjennom årene og har fått flere karantener.

Den skotske 47-åringen spilte selv to kamper for Burnley, men hadde ellers hele sin spillerkarriere i Skottland. Flest kamper har han for Motherwell, men han avsluttet karrieren i Ross County, og det var også her hans managerkarriere startet. Han var først spillende trener, deretter midlertidig manager, spillende manager og så kun manager.

Han hadde suksess i Ross County og ledet dem både til cupfinale og opprykk til 1. divisjon. Han gikk så til Hibernian for å bli assistentmanager, men returnerte etter kort tid til Ross County. Nå førte han dem til opprykk til den skotske Premier League i 2011/12. De gikk 34 kamper ubeseiret og Adams ble kåret til årets manager i Skottland.

I 2015 ble han ansatt som Plymouth-manager. Etter å ha tapt play-off-finalen i League Two mot AFC Wimbledon (etter å ha slått Pompey i semifinalen), ble det direkte opprykk til League One (endte på 2. plass, plassen bak Pompey) i 2016/17. I sin første sesongen i Plymouth endte klubben på 7. plass – like utenfor play-off. I april 2019 fikk han sparken i Plymouth etter en dårlig sesong.

I november 2019 ble Adams ansatt som manager i Morecambe, og han ledet klubben til det omtalte opprykket fra League Two til League One i 2020/21. Ved sesongslutt valgte han å forlate klubben for å heller overta Bradford City. Her gikk det ikke like bra og han fikk sparken i februar i år. Ni dager etter å ha fått sparken i Bradford ble han igjen ansatt i Morecambe. 24. februar 2022 ble han ansatt som manager i Morecambe for andre gang. Denne gangen erstattet han Stephen Robinson, som i sin tid hadde erstattet ham da han gikk til Bradford. Robinson forlot Morecambe og ble manager i St. Mirren.

 

Hvordan ser det ut hos oss?

Joe Morrell er tatt ut i den walisiske VM-troppen og skal til Qatar med sitt Wales. Dette er hans siste kamp for Pompey før han reiser til VM.

Marlon Pack er aktuell igjen etter å ha vært ute med skade de siste ukene. Innleide Owen Dale og Dane Scarlett er igjen tilgjengelige etter å ha stått over cupkampen mot Hereford ettersom moderklubbene deres ikke ønsket at de spilte FA-cup for Pompey

Michael Jacobs, Joe Rafferty, Jayden Reid og Louis Thompson er fortsatt på skadelisten, mens Ronan Curtis er usikker etter en smell i cupseieren mot Hereford.

 

Danny Cowleys tanker om kampen

«It’s been good to be out training on the pitches and to get one or two players back. We’ve had an opportunity to keep developing the team technically and tactically, working both in and out of possession, as well as on set-pieces. That sets us up nicely ahead of a long journey up to Morecambe, where Derek Adams has done a very good job.

They can use different systems and are organised, while their recent home form has been strong, beating Barnsley and drawing with Derby. We know it will be tough, but we feel we’re in a good place and are looking forward to attacking the game. The group has done really well to navigate through a tough period, with so many players out in the middle of the pitch.

 

Joe Morrells tanker om kampen og uttaket til VM

«It’s obviously exciting and I’m very proud – it’s something I’ve put a lot of hard work into over the years. Growing up playing for Wales, it was something that was never considered realistic and the country haven’t been there for a long time. So hopefully this can provide some inspiration for future generations to see that it’s possible for Wales to be at a World Cup. I’m sure it will be a great occasion because it’s the biggest sporting event in the world and it’s amazing to play a part in that.

My family, girlfriend and mates are all going out there and are excited. It’s been more stressful for them than me in terms of sorting everything. We’re not naïve and have a switched on squad who are happy to raise awareness of the issues that Qatar have had, but of course we’re also going out there to do our job.

We’ve got a tough group and the pressure won’t be on us, but we want to make a mark like we’ve done at the Euros. There’s no reason why we can’t achieve anything we set our minds to. It’s difficult – perhaps more than I thought – and I have struggled with it over the past few months, along with the injuries and illness.

But I think Pompey fans will see a better Joe Morrell after the World Cup because it has been at the back of my mind. We know it will be tough at Morecambe – we found that last season – and they’re strong at home, so we’ll have to be at our best. The intention is to come away with all three points, though, and then hopefully be off to Qatar afterwards.”