2022-23: Optakt Portsmouth – Fleetwood Town

En potentiel bananskræl venter. 


Bare et point fra de to topkampe mod Plymouth og Ipswich har sendt os ned på fjerdepladsen i League One, og selv om der ikke er nogen grund til at male fanden på væggen allerede vil det ikke uvæsentligt hvis vi kommer fra dagens hjemmebanekamp mod Fleetwood Town med tre points. Både for at holde fast i toppen og understrege at vi hører til den snævre kreds af kandidater til oprykning, men en sejr vil også give spillerne et psykologisk rygstød og eliminere den lille smule tvivl som de to seneste resultater måske har medført. Med fem indkasserede mål i de to kampe er det til gengæld også nødvendigt, at vi får sat en prop i hullet bagude, for gæsterne giver selv ikke meget væk. Mere om dem om lidt.

Tirsdag aftens udradering af Aston Villas U21 mandskab er kan kun have givet anledning til at løfte stemningen i truppen, og flere af de spillere der kom til indsats i EFL Trophy den aften kan sagtens tænkes at banke på til startelleveren i dag. Herfra er buddet dog, at der bliver minimalt med ændringer.

Vi har til dagens kamp en af vore medlemmer på plads på Fratton End tribunen. Det er Mange Nilsson, der som bekendt også har gode forbindelser til dagens udehold.

 

Fleetwood Town – baggrund og historie

Klubben er på sin vis lidt af et særtilfælde i engelsk fodbold da den blev grundlagt i både 1908, 1928, 1977 og 1998. Dermed er lørdagens modstander den fjerde inkarnation af byens fodboldklub, og ikke overraskende har det i alle tilfælde været økonomiske problemer, som igen og igen har ført til klubbens kollaps. Undervejs har den blandt andet heddet Fleetwood Windsor Villa – et navn som den havde i hele 48 år, fra 1928 til 1976. Livet som professional klub er til gengæld noget forholdsvist nyt, da den frem til 2012 var amatørklub inden oprykningen til League Two, og dermed det engelske divisionssystem. Springet videre op i League One tog den bare to år efter, og indtil videre har forrige sæsons 6. plads været klubbens højdepunkt i denne gyldne periode.

 

Fleetwoods sæson indtil nu.

Efter sidste sæsons 20. plads, hvor klubben kun blev oppe fordi at Gillingham i sidste spillerunde ikke formåede at få bare ét point mod Rotherham blev der i sommers ryddet kraftig ud i truppen og flere nye ansigter kom til. De har sammen med den nye head coach Scott Brown ændret dynamikken fuldstændigt, og der blæser nu friske vinde og positivisme over Highbury. Bare to af elleve kampe er tabt, og især defensivt står man ganske solidt modsat i sidste sæson, hvor man endte med at lukke i alt 82 mål ind. Det har blandt andet resulteret sejre mod både Plymouth og senest Peterborough, lige som en målløs remis mod Derby også må tælle som et godt resultat. Kigger vi på holdets stats på udebane, ja så tabte Fleetwood ganske vist sæsonåbneren hos Port Vale med 1-2, men efterfølgende har de ikke tabt på fremmed græs, hvor de senest vandt med 1-0 hos Peterborough. Alene dét må være et vink med en vognstang om, at det bliver alt andet end let for os i dag. Heller ikke statistikken peger nødvendigvis på en hjemmesejr. Vi har ganske vist ikke tabt til Fleetwood i de seneste fem opgør, men de tre på Fratton Park endte alle uden vinder, og i februar i år måtte vi kæmpe os tilbage fra 0-3 nede for i de mindste at bjærge et enkelt point i 3-3 opgøret dengang.

 

Det sidste nye fra gæsterne

Udeholdet har alle mand til rådighed mod os.

 

Profiler hos udeholdet

Fleetwood Town er i denne sæson først og fremmest en velfungerende enhed, og meget få spillere skiller sig ud. Flere af de nye ansigter har dog haft stor betydning, og her kan især nævnes venstre backen Shaun Rooney, der er kommet til fra St. Johnstone, og keeper Jay Lynch som blev hentet hos Rochdale. Af de ”gamle” spillere bør nævnes centre backen og frisparksskytten Danny Andrew samt anfører Josh Vela, der stod for kampens enlige mål da Fleetwood vandt hos Peterborough. Holdets topscorer er Danny Batty med to mål.

 

Cod army head coach Scott Brown

Jobbet hos Fleetwood er Browns første af slagsen. Han indstillede kun karrieren som spiller så sent som i maj i år, men har ikke desto mindre et lille års erfaring som assisterende manager hos Aberdeen under Stephen Glass i bagagen.

Som spiller var Brown en dynamisk og til tider aggressiv midtbanespiller, der som oftest var at finde overalt på banen. Hans stålsathed og vilje er nok det som mest af alt reflekteres i Fleetwoods trup og sæson indtil nu. Det er især på grund af Brown at de er blevet svære at slå.

 

Hvordan ser det ud hos os?

Joe Rafferty, Jayden Reid og Louis Thompson må alle springe over grundet skader af varierende alvor og længde. Til gengæld er der håb om at Joe Piggott og Tom Lowery begge kan meldes klar til i eftermiddag.

 

Danny Cowleys tanker om kampen

“They (Scarlett and Bishop) are our first defenders and bring a real intensity against the ball. They’re both aggressive and want to go after it. That brings us a front foot mentality that we like and then with the ball, they’re a nice foil for each other. Who wouldn’t want to play alongside Colby? He’s unbelievably unselfish and has such a wonderful first touch. He possesses an ability to bring other people into the game and, of course, also carries a real goal threat. Dane is only 18, but what an intensity he plays with. He’s got a great game understanding and fantastic movement. e never looks far away from a goal and when they play together, it’s a really good combination for us.”

“There’s a lot to like about them (Fleetwood Town) and Scott Brown has done a really good job since he went in there. I think they recruited aggressively over the summer and since the first game of the season, they’ve only lost twice – with one of those coming against Everton in the cup. They’ve drawn six and probably haven’t got the number of wins they should, but there have certainly been some good results for them. Fleetwood have got their own aggressive pressers at the top end of the pitch and are big enough to deal with the physicality of League One.”


Interview med Danny Cowley forud for opgøret: