2019-20: Optakt Coventry City – Portsmouth

Der står meget på spil i Birmingham.


En rekord kan stå for fald i aften, hvor vi har mulighed for at tage den 10. sejr på stribe – alle turneringer inkluderet. Men, det er i realiteten blot sekundært set i forhold til at kunne tage tre points fra en medkonkurrent til oprykning, samt det signal det ville sende og ikke mindst det ekstra psykologiske rygstød som det ville give hele truppen. Dermed står også allerede nu klart, at det føles som alt andet end en almindelig ligakamp. Pompey topper formbarometeret, og lige nu er det vel blot Peterborough og Rotherham som kan fremvise tilnærmelsesværdig flotte resultater.

Nu hvor det sammenpressede program virkelig begynder at tage fart skal det blive spændende at se, hvorvidt manager Kenny Jackett ryster posen med spillere, eller satser på det sikre og giver genvalg til de elleve fra i lørdags. Risikoen er som tidligere nævnt at stamspillerne bliver slidt før sæsonen er slut, med alt hvad det indebærer. Her spøger afslutningen af sidste sæson lidt endnu, og det kan blive katastrofalt at gentage samme fejl.

Det gør næsten ondt at nævne den omvendte kamp tidligere på sæsonen, hvor en føring på 3-1 blev formøblet til 3-3 og bare et enkelt point på trods af to udvisninger til gæsterne den dag. Det var en mavepuster af rang, som kom på et tidspunkt da vi i forvejen havde svært ved at få spillet til at fungere, og resultaterne led derunder.

Kampen spilles ikke i Coventry men derimod på St. Andrews Stadium i Birmingham da The Sky Blues ikke kunne blive enige med deres ejere SISU og rugbyklubben Wasps om hvordan en deling af hjemmebanen Ricoh Arena skulle foregå. Det er anden gang at Coventry City har måttet afgive hjemmebanefordelen i en hel sæson, da de tidligere har spillet på Sixfields Stadium i Northampton.

 

Coventry City – lidt historie

Klubben blev oprindeligt grundlagt i 1883 under navnet Singers FC og var altså tilknyttet en specifik virksomhed, nemlig Singer Motors som fremstillede motorer til biler og motorcykler. Først 15 år senere fik klubbens dens nuværende navn, og den blev synonym med hele byen. Dens største succes kom i 1987 da den vandt FA Cuppen med 3-2 over Tottenham. På det tidspunkt lå klubben i 1. division, hvor den var i gang med en periode på 32 sæsoner i den bedste række på trods af at det aldrig blev til en højere placering end en 6. plads i 1969. Efter nedrykningen fra Premier League i 2001 havde Coventry City det svært, og klubben ramte bunden med nedrykning til League Two i 2017. Her blev det dog blot til en enkelt sæson.

 

Værternes sæson indtil nu

The Sky Blues ligger forud for opgøret nummer 4 i League One, et point foran os og samme antal kampe spillet. Med blot tre nederlag har de tabt færrest kampe af alle i rækken. De kom mod henholdsvis Shrewsbury ude (1-2), Tranmere hjemme (0-1) og hele 0-4 hos Rotherham United. Det seneste af slagsen ligger otte kampe tilbage, så også Coventry City er i gang med at strikke en flot stime sammen af kampe uden nederlag. Lige som os kom holdet ellers sløvt fra start og måtte blandt andet helt hen til december før man hentede tre points på fremmed græs. Langsomt men sikkert er holdet dog kravlet fremad i tabellen, og ligner lige nu et godt bud på som minimum en plads i top 6.

Statistikken fortæller om en stærk hjemmebane (9-4-1), hvor det eneste nederlag altså kom mod Tranmere i midten af oktober. Samtidig har holdet modtaget færrest advarsler af alle, nemlig 37.

Coventry City stiller som oftest op i en 5-4-1 formation, hvilket kan se defensivt ud men de to wingbacks er yderst flittige til at gå med frem, og generelt er det den stærke defensiv som har været garant for de mange points som The Sky Blues har samlet i denne sæson.

I FA Cuppens 4. runde røg Coventry City ud efter to tætte kampe mod klubben som de deler hjemmebane med i denne sæson, nemlig Birmingham City.

 

Seneste nyt fra The Sky Blues

Også hos Coventry var der gang i svingdøren i januars transfervindue. Her lånte klubben bl.a. U-20 forsvarsspilleren Ryan Giles af Wolves, Et af klubbens største talenter, forsvarsspilleren Sam McCallum, blev solgt til Norwich City, men han forbliver sæsonen ud hos The Sky Blues på lån.

Reise Allassani, Dan Bartlett, Wesley Jobello og Jodi Jones er alle ude med knæskader.

Både topscorer Matt Godden og Kyle McFadzean kæmper med en lyskenskade og er meldt tvivlsomme til opgøret i aften. Det samme gælder for midtbanespilleren Callum O’Hare.

 

Profiler hos hjemmeholdet

Topscorer for klubben i indeværende sæson er Matt Godden, som pt. har scoret ni ligamål. Det seneste af slagsen ligger dog helt tilbage til 1. januar. I tillæg er Godden som nævnt meldt tvivlsom til mødet med os.

Heller ikke klubbens nummer to på samme liste, midtbanespilleren Jordan Shipley, ligner nødvendigvis en starter mod os. I den seneste kamp blev han blot brugt som indskifter trods fem sæsonmål og fem assists, og i den forrige blev han pillet ud i pausen.

Dermed ligner den enlige angriber i Mark Robins’ 5-4-1 system mest af alt Amadou Bakayoko, der er oppe på fire sæsontræffere.

En af årsagerne til de bare tre nederlag er ikke overraskende en stærk defensiv. Her er den ligeledes skadesmeldte Kyle McFadzean omdrejningspunktet, og han er i tillæg den eneste spiller over 23 år i den bagerste kæde. Spiller han ikke kan det godt få stor betydning.

På midtbanen må nævnes de to terriere Jamie Allen og anfører Liam Kelly, der sammen med den mere teknisk verserede Liam Walsh udgør en meget effektiv trio.

 

Coventry manager Mark Robins

Robins er faktisk i gang med sin anden periode som manager hos Coventry City, som han senest tog op fra League Two, og vandt EFL Trophy med. Den første periode, i 2012-13, var mindre succesfuld men endte alligevel med at han blev headhuntet af Huddersfield Town. Det endte til gengæld mindre godt. På trods af at det lykkedes ham at redde klubben fri fra nedrykning i The Championship var resultaterne i den følgende sæson så dårlige, at de to parter endte med at blive enige om at ophæve samarbejdet. Herudover har Robins stået i spidsen for Barnsley, Rotherham United og Scunthorpe. Som spiller er han mest kendte for at være angriberen som sikrede Manchester United FA Cuppen i 1990, og – ifølge vedvarende rygter dengang – reddede Sir Alex Ferguson fra en fyreseddel.

 

Situationen hos os

Andy Cannon måtte springe midtugekampen mod Tranmere Rovers over grundet en mindre skade, og han bliver desværre heller ikke klar mod Coventry. Oliver Hawkins vurderes til gengæld som værende klar nok til at rejse med truppen tirsdag. Bryn Morris er langtidsskadet.

 

Kenny Jacketts tanker om kampen

“We played well in certain games, but couldn’t quite get over the line in terms of the result. There were key mistakes, which aren’t acceptable, although sometimes the performance can be similar and yet the outcome is different. You need to cut out those silly errors, while also being able to capitalise on your strengths a bit better. I don’t think there’s been a big difference, although there has been more consistency and the players having confidence helps.”

“They (Coventry City) have only lost three league matches all season, which is a big achievement, although there is a high number of draws. We’re very close to them in the table, which makes it an even more interesting game. We’ll look forward to going there. We were in control in the fixture at Fratton Park, but conspired to go from 3-1 up to 3-3. We were disappointed not to get the details right. But I do feel that both sides are of the required standard to finish the season strongly and really attack the top sides in the league. We’ve given ourselves the opportunity to call this is a big contest – rather than sitting in mid-table and planning for next year.”

Interview med manager Kenny Jackett forud for opgøret: