2019-20: Optakt Rochdale – Portsmouth

Vi har brug for udesejr nummer to.

Tre en halv måned og 15 kampe inde i sæsonen står vi stadig blot noteret for en enkelt sejr på udebane, hvilket er en væsentlig årsag til, at vi halter efter i tabellen. Skal vi tage en play-off plads fra baghjul er det nødvendigt at rette op på denne manko snarest muligt, så hvorfor ikke starte lørdag eftermiddag på Spotland i Rochdale? Formen er egentlig ikke så dårlig endda med blot ét nederlag i de seneste otte kampe, hvoraf de fem dog blev spillet på Fratton Park. Spillet på banen er til gengæld en anden historie og i fem ud af de otte kampe lykkedes det os højst at score et enkelt mål. Så det handler også om hurtigst muligt at få offensiven til at fungere. Samtlige klubber i top ni har scoret flere mål end os, og et par af dem i samme antal kampe.

Med en lille håndfuld spillere fraværende er der lagt op til ændringer både i defensiven og på midtbanen. Det betyder forhåbentlig ikke, at manager Kenny Jackett har flere eksperimenter i tankerne, for vi har fuldgode erstatninger siddende på bænken. Skal sæsonen ende positivt bliver vi nødt til at holde rotationerne på et minimum – især når de mange aflysninger m.m. dette efterår har betydet flere pauser mellem kampene end vanligt. Derfor vil det være ønskeligt at se en bagkæde bestående af de herrer Bolton, Downing, Burgess og Haunstrup, Harness og Curtis på de to fløje, Close og Evans på midtbanen samt Marquis og Harrison/Pitman i front i 4-4-2 opstilling, afhængig af om Harrison er blevet sin skade helt kvit.

Sidste sæson gav os hele to sejre hos Rochdale. En ligasejr på 3-1 blev et par måneder senere fulgt op af 1-0 i 2. runde af FA Cuppen. Jamal Lowe, Brett Pitman og Matt Clarke var på pletten i ligaen mens avancementet i pokalen blev sikret af Andre Green i kampens døende sekunder – et trick som han gentog i den efterfølgende runde hos Norwich City. Også sidste sæsons hjemmekamp mod Rochdale blev vundet. Her stod Hawkins, Pitman, Lowe og Evans for scoringerne da det blev til 4-1 mod The Dale.

Rochdale AFC – lidt historie

Klubben, som har hjemme lidt nord for Manchester i byen af samme navn, blev grundlagt i 1907 og optaget i The Football League i 1921. Her har den til gengæld været lige siden, men meget bemærkelsesværdigt har den efterfølgende udelukkende kun befundet sig i den tredje- og fjerdebedste række. I løbet af de 98 år siden indlemmelsen i divisionssystemet har dens supportere kun været vidner til tre oprykninger og tre nedrykninger. Mellem 1974 og 2010 befandt Rochdale sig endda kun i den fjerdebedste række – altså 36 sæsoner i samme division.

Et lille højdepunkt i klubbens historie nåede den i 1962, hvor man nåede finalen i ligacuppen, som dog blev tabt til Norwich City.

Værternes sæson indtil nu

The Dale tropper op til kampen efter fire nederlag på stribe, hvoraf tre af dem dog var mod klubber i top 6. Resultatet har været en mindre rutsjetur i tabellen, hvor de nu befinder sig på en 16. plads små to points efter os men også for tre kampe mere. Den generelle statistik hedder 5-4-9 og en målscore på 21-30. Alligevel har holdet været stabilt om end på en lettere uheldig måde. Samtlige fem sejre er nemlig kommet mod hold under dem i tabellen, nærmere betegnet fra 18. pladsen og nedefter. Forhåbentlig bliver den trend ikke brudt lørdag eftermiddag.

Kigger vi på klubbens hjemmekampe er de to seneste blevet tabt mod henholdsvis Bristol Rovers (1-2) og Ipswich Town (0-1) mens de to foregående blev vundet mod MK Dons (2-0) og Accrington Stanley (2-1). Nederlaget mod The Tractor Boys var helt efter spil og chancer, men med større skarphed havde Rochdale fået mindst et point mod Bristol Rovers, der også profiterede af et selvmål af hjemmeholdet. Generelt har det da også knebet med at få omsat chancer til mål hjemme foran egne tilskuere, der blot har fået 8 mål at se i 9 kampe. Mens Ian Henderson altid er god for et mål eller to kniber det for de andre angribere at komme på tavlen. Således er der sammenlagt kun kommet to scoringer fra dem.

I FA Cuppen er The Dale lige som os klar til 2. runde efter at klubben tidligere denne uge vandt en omkamp mod Wrexham. Det blev belønnet med en hjemmekamp mod Boston United fra National League North.

Gennem de seneste sæsoner under den tidligere manager Keith Hill – nu i spidsen for Bolton Wanderers – har Rochdale været kendt for attraktiv og teknisk betonet fodbold spillet i et højt tempo med især meget offensive wingbacks, samtidig med at man har været et af rækkens mest fair spillende mandskaber. I tillæg har klubben været dygtig til at udvikle og gøre brug af egne talenter fra akademiet. Nu er Hill væk og afløseren Brian Barry-Murphy har ikke haft helt den samme succes med at spille på denne måde, og lidt af klubbens kendetegn er dermed ved at være fortid.

Seneste nyt fra The Dale

Til kampen mod os må værterne se bort fra Tyler Magloire og Jim McNulty mens der sås tvivl om deltagelsen af Ryan McLaughlin og Oliver Rathbone. Er alle spillere ude vil især defensiven være ramt med tre spillere på sidelinjen.

Profiler hos hjemmeholdet

I de seneste fem sæsoner har Rochdale på det nærmeste været en enmandshær i skikkelse af Ian Henderson, og sørme om ikke at veteranen også i denne har nettet flest gange med ni sæsonmål indtil videre.

På midtbanen er Callum Camps en af klubbens egne talenter, og med fem sæsonmål samt fire assists en spiller som der skal holdes godt øje med.

Et andet talent er den 18-årige angriber Fabio Andre Tavares Desiderio, som trods navnet er født i Rochdale og dermed af egen avl.

Dale manager Brian Barry-Murphy

Jobbet er Barry-Murphys første af slagsen og han afløste som nævnt Keith Hill, i første omgang som caretaker manager. Rochdale var også klubben, hvor han afsluttede sin karriere som defensiv midtbanespiller, og dermed var Barry-Murphy en intern løsning efter fyringen af Hill.

Hvordan ser det ud hos os?

Sean Raggett og anfører Tom Naylor måtte begge forlade banen før tid i forrige mandags FA Cup kamp hos Harrogate Town. Før det måtte også Ross McCrorie humpe fra banen i ligakampen mod Southend United. Alle tre meldes stadig tvivlsomme til kampen mod Rochdale, men burde være klar i den kommende uge mod Peterborough.

Ellis Harrison har kæmpet med en dårlig ryg men har deltaget i samtlige træningspas i denne uge og vil indgå i truppen til lørdagens kamp.

Bryn Morris, Oliver Hawkins og Jack Whatmough er begge langtidsskadede om end sidstnævnte nærmer sig et comeback på reserveholdet.

Kenny Jacketts tanker om kampen

“It’s been two-and-a-half weeks since our last league game, which is a long time, but now we’ve got a couple of them coming quickly. This competition is your bread and butter – although we always want to get through in the cups – so it has been strange. It’s unusual to have that kind of wait, but the time has gone now and the games are upon us. We’re looking forward to it. We are playing a slight bit of catch-up and so it’s an important time for us that could define our season. You want to go into the second half of the campaign in a positive frame of mind – playing well, getting results and looking to close the gap. Nothing beats hard work and we’ve been clawing away to build on some pretty good form and produce winning performances.”

“They’re a very good footballing side and we always have some competitive matches against them. It was a hard-earned win at their place in the league last season and we’ll have to be at our best to get anything on Saturday.”