2018-19: Optakt Norwich City – Portsmouth (FA Cup)

Kan vi plukke de svækkede kanariefugle?


Efter det travle jule- og nytårsprogram vender vi for en stund blikket mod de to pokalturneringer som vi stadig deltager i. Lørdag aften går turen således til Norwich og 3. runde i FA Cuppen. En svær men ingenlunde umulig opgave mod nummer to i The Championship. Således har hele syv spillere i vores trup erfaring fra den næstbedste række. Det drejer sig om Brett Pitman, Tom Naylor, Matt Clarke, Christian Burgess, Ben Thompson, Andre Green og David Wheeler.

Da det efterhånden ser ud til, at manager Kenny Jackett nødigt roterer i truppen, ligner det et genvalg til de startende elleve mod AFC Wimbledon. Med Ben Close på skadeslisten bliver det dog til mindst ét nyt ansigt på bænken.

Det seneste møde mellem de to klubber var i december 2010, hvor det blev til en 2-0 sejr til Pompey på Carrow Road. Målene blev sat ind af Dave Kitson og Greg Halford. Det var dengang den første sejr i Norwich i 23 år.

I Danmark kan kampen streames på Viaplay, og det vil formodentlig også være tilfældet i de andre skandinaviske lande.

 

Norwichs sæson indtil nu

Kanariefuglenes momentane andenplads er resultatet af en formkurve, som generelt har været stigende siden september, og i takt med at holdet er blevet fortroligt med manager Daniel Farkes taktik og spillestil. I starten af sæsonen var der ellers intet der tydede på, at holdet ville blande sig i oprykningsræset til Premier League. Efter 5. spillerunde og et nederlag på 0-3 hjemme på Carrow Road mod Leeds lå klubben kun lige over nedrykningsstregen med fire points for de første fem kampe. Vendepunktet blev en 1-0 sejr mod Middlesbrough, og siden er det som nævnt kun gået fremad indtil juleprogrammet 2018, som bare gav tre points.

I ligapokalen nåede Norwich frem til 4. runde, hvor det blev til et 1-2 nederlag hos Bournemouth i en forholdsvis lige kamp. Klubber fra The Championship deltager ikke i EFL/Checkatrade Trophy, så her var The Canaries ikke med.

 

Hvad kan vi forvente af kampen?

Et møde på udebane mod nummer to i The Championship lyder umiddelbart som en svær opgave, men The Canaries har det med at give modstanderne både plads og chancer, så der bør også ligge muligheder for os. Ni indkasserede mål i de seneste tre hjemmekampe er usædvanligt meget for et tophold, og det tyder på, at der ofte er overdreven fokus på offensiven hjemme på Carrow Road, mens det kniber lidt med tilbageløb, med det resultat at den såkaldte restdefensiv nogle gange bliver overløbet ved kontraangreb. Med til historien om den vaklende defensiv hører også, at den ellers erfarne keeper Tim Krul, som blandt andet har en fortid hos Newcastle United, har set halvskidt ud på det seneste, og givet en del returbolde på skud udefra. Spørgsmålet er så, om vi kan udnytte disse svagheder samtidig med at holde kanariefuglene fra fadet. I de tilsvarende tre kampe har hjemmeholdet trods alt selv scoret tilsvarende ni mål – tre i hver faktisk.

På trods af at manager Daniel Farke har arbejdet sammen med både Jürgen Klopp, Thomas Tuchel og David Wagner hos Borussia Dortmund, er Farkes filosofi noget anderledes end den gegenpressing som de nævnte trænere står for. Hans hold er mere boldbesiddende og afventende, men alligevel offensivt orienterede. Der bliver primært spillet langs jorden. Faktisk så var Norwich i sidste sæson det hold i rækken med færrest ”long balls”.

Farke har allerede meldt ud, at der vil blive roteret en del i truppen med henblik på at give spilletid til i al fald nogle af periferispillerne.

 

Profiler hos hjemmeholdet

Der er især én spiller som springer i øjnene hos Norwich City, nemlig den finske angriber Teemu Pukki. Vore danske supporterne kender ham utvivlsomt fra sæsonerne 2014-18, hvor han i 130 kampe scorede 55 mål for Brøndby, og brændte omtrent det dobbelte antal chancer. Med 15 mål indtil nu er han kommet rigtig godt fra start i East Anglia, og har om nogen været matchvinderen med de sene mål for kanariefuglene.

Tysk-Cubanske Onel Hernandez har også været skarp på det seneste. Han er noteret for fire mål i denne sæson og kan spille på begge fløje samt udfylde rollen som hængende angriber bag Pukki. Den frie rolle betyder, at han kan være svær at dække op for gennem hele kampen, men samtidig har han det også med at forsvinde ud af den.

I defensiven finder vi et af klubbens helt store talenter Max Aarons. Den kun 18-årige højre back har været fast mand siden starten af september og er allerede nu i søgelyset hos flere af de store Premier League klubber, blandt andet Arsenal og Tottenham.

Spørgsmålet er så, om disse spillere også figurerer i lørdagens pokalkamp, enten fra start eller som indskiftere.

En spiller som det forlyder definitivt vil spille i morgen er den tyske centre back Timm Klose. Klose har masser af erfaring, blandt andet 75 kampe fra Bundesligaen, og kommer således til at styre en forholdsvis ung bagkæde hos hjemmeholdet.

 

Canaries manager Daniel Farke

Farke er i gang med sin anden sæson i spidsen for Norwich City. Den første forløb ellers noget utilfredsstillende og resulterede i en mager 14. plads. Klubbens ledelsen holdt dog hånden over tyskeren, og det er indtil videre blevet belønnet i denne sæson, hvor han også har været god til at implementere en række af klubbens unge akademispillere på holdet. Farke kom fra et job som træner for Borussia Dortmunds reservehold, og har tidligere også været træner for amatørklubben Lippstadt.

 

Sidste nyt fra hjemmeholdet

Matt Jarvis er blevet udlånt til Walsall i resten af sæsonen.

Moritz Leitner og Emi Buendia er begge ude med ankelskader. Jamal Lewis må sidde over med en lyskenskade. Også Marco Stiepermann og norske Alexander Tettey kæmper med småskader, og meldes tvivlsomme til kampen. Dermed er kanariefuglene ramt af en mindre skadeskrise forud for opgøret mod os.

På positivsiden vil kampen sandsynligvis betyde et comeback til Kenny McLean, der har været ude med en ankelskade siden august.

 

Situationen i Pompey-lejren

Ben Close har pådraget sig en mindre ankelskade, der betyder at han sandsynligvis er ude i et par uger. Heller ikke Lee Brown og Nathan Thompson står til rådighed grundet deres respektive skader men bliver alt andet lige klar før Close.

Lejeaftalen med Joe Mason er endt, og angriberen er dermed tilbage hos Wolverhampton.

Ben Thompson bliver med stor sandsynlighed kaldt hjem til Millwall efter lørdagens pokalkamp.

Matt Casey er blevet kaldt hjem fra udlånet hos naboklubben Gosport Borough om end det snarere er med henblik på deltagelse i tirsdagens EFL Trophy opgør mod Southend.

Den offensive midtbanespiller Andy Cannon, der blev hentet hos Rochdale, har spillet FA Cup for The Dale (mod os tilfældigvis), og er derfor spærret.

 

Assistant manager Joe Gallens tanker om kampen

“We won three out of the four games – we wanted to go unbeaten and, unfortunately, that wasn’t meant to be. But nobody’s really fatigued when you’re doing well and everyone’s ready for Saturday. It’s an exciting game. It’s a serious challenge for us. They’ve been around the top of the Championship for quite a while and are looking to get into the Premier League. Norwich is a great place to go and play – they always have big crowds and we’re bringing a lot of our fans along. So we’re looking forward to it, and it’s not often that we find ourselves as the underdogs. We probably were against Sunderland and you saw how our supporters reacted to that. The pressure’s perhaps off us a little bit, but we know we’re going to have to play very, very well to get a result.”