Young guns

Har Pompey succes eller hvad på ungdomsfronten.

Mange en håbefuld har haft drømmen om at komme på klubbens førstehold, men hvordan er det egentlig gået med dem, som fik debut på Pompeys førstehold? Samt hvordan er det gået efter de smuttede fra Pompey. Du kan selv bedømme hvor mange der blev en succes, og om det så skal sige alt om klubbens succes på ungdomsfronten. Dog skal det siges, at Pompey først fik akademistatus i 2008. Der er kun medtaget spillere som har haft debut i perioden 2000-2009. To spillere er udeladt, nemlig Matt Taylor, som kom til som 21 årig, og som i dag er en af de 5 spillere med flest Premier League kampe, uden at få en landskamp.

Den anden er Gary O’Neil, som var blot 16 år da han fik debut for Pompey og længe var en vigtig brik, inden han blev solgt til M’Borough

Shaun Cooper

7 kampe blev det for local boy, inden den nu 27 årige skiftede til Bournemouth, hvor det er blevet til 149 kamp for forsvarsspilleren

Lewis Buxton

27 årige Buxton kom også igennem Pompeys youth system, og 30 kampe blev det til for forsvarsspilleren, der røg ud I kulden under Redknapp. Efter udlån til bla Bournemouth, var det Stoke der snuppede ham og hvor det blev til 53 kampe, inden Sheffield W snuppede ham, og hvor det er blevet til 69 kampe, inklusiv lånperioden.

Neil Barret

Kom igennem Chelseas youth system, og Pompey blev hans første seniorklub som 20 årig, men efter 26 kampe og en knæskade, kunne Redknapp ikke bruge den nu 29 årige midtbanespiller, der i dag spiller hos Yourk city

David Birmingham

18 år, og fik 2 kampe som Pompeyspiller, den ene fra starter. Herefter udlån til Bognos Regis (non league) og Bournemouth, herefter ophører han med at spille ligafodbold

Sammy Igoe

Som 19 årig fik han debut for debut for Pompey, og den lille teknisk dygtige midtbanespiller, der e r35 år i dag, fik faktisk 160 kampe i den blø trøje, inden han røg videre. I dag spiller han hos naboerne Hawant & Waterlooville. Igoe havde også en periode hos Bournemouth.

James Keene

2 lovende kampe blev det for dengang 19 årige lokale spiller, inden han blev lånt ud. Efter udlån til GAIS, endte han hos de svenske mestre, hvor den 25 årige angriber har en statistik på 16 mål i 61 kampe.
http://www.youtube.com/watch?v=2UqkRO3bxS4

Steve Lovell

Pompey betalte £ 250.000 til Bournemouth for den dengag 19 årige Lovell, som med 3 mål i 32 kampe indfriede angriberen ikke helt forventningerne, og efter et par udlån gik turen til en række klubber, hvor det kun i det skotske blev til mange mål. Nu er den 30 årige tilbage i Bournemoth, hvor det hele startede.

Anthony Pulis

Kom til klubben som managerens søn som 19 årig. Men blev i Pompey da Pulis blev fyret efter 10 måneder. Det blev til en kamp for Pompey som indhopper. I dag har kontrakt lidt længere nede ad gaden, dog uden at have fået spilletid fra start.

Chris Tardiff

Keeperen fik 5 kampe på 6 år for Pompey, inden han som 24 årige kom til Oxford, herefter var det spil i lavere rangerende klubber. I dag er han 31 år og spiller i Basingstoke

Martin Crainie

Som 21 årig kom han til Pompey, fra en klub længere need ad gaden, hvor han havde fået 16 kampe. Crainie var med England til U21 EM, hvorefter Pompey solgte ham, nok mere af økonomiske årsager. Som højre back fik han blot to kampe, men var dog også oppe mod Glen Johson på et tidspunkt…I dag spiller han hos Coventry og er fast mand på holdet.

Anthony Fenton

Kom fra Man C akademi som 19 årig, fik 1 kamp som indhopper for Pompey. I dag spiller han som 31 årig non league.

Courtney Pitt

Blev hentet til klubben som 20 årig af Rix fra Chelsea, og nåede på 3 sæsoner 39 kampe, men da Matt Taylor blev hentet til klubben af Redknapp, var det farvel til Pitt, som siden har gjort sig i de lavere rækker, og den 29 årige spiller i dag for Telford.

Martin Phillips

Kom til som 22 årig, men alder lidt udenforkategori. Men daværende manager Ball, mente han var Englands næste 10 mill mand…Talentet foldede sig aldrig ud for wingen, der 24 kampe fra start hos Pompey, og i dag i en alder som 34 årig spiller hos Torquay.

Rowan Vine

Kom igennem klubbens ungdomsprogram, og angriberen nåede 13 kampe, men scorede ikke i disse for Pompey, inden han blev lånt ud og siden skiftede til Luton. Her var han en succes med 22 mål i 57 kampe. I dag spiller han for QPR, men er dog udlånt for tredje gang siden 2010, denne gang til MK Dons

David Waterman

Som 18 årig fik han kontrakt med Pompey, og her blev han I 7 år, inden 2002 blev slutsæsonen. 80 kampe blev det til i alt, inden turen gik til Oxford, hvor han stoppede i 2004.

Rob Wolleaston

Som 22 årig kom angriberen til Pompey, godt nok kun på lån fra Chelsea, men med henblik på mere. 6 kampe blev det til uden at score. Efter en karriere i de lavere rækker, spiller 31 årige Wolleaston i dag for Weymouth

Allesandro Zamperini

Fik hjemve, efter 16 kampe og 2 mål som forsvarer. Pompey havde snuppet ham fra West Hams akademi, men Italien kaldte, og det blev Serie A klubben Modena der blev hans nye klub. 15 kampe blev det til her, inden det blev til fodbold i de lavere rækker. Totalt har han blot spillet 99 kampe!