2021-22: Optakt Portsmouth – Harrow Borough (FA Cup)

Pokalkamp mod formstærke Boro. 


Med 13 sejre i de seneste 15 kampe – alle turneringer medregnet – venter der en sejrsvant modstander på Fratton Park i eftermiddag når vi tager hul på denne sæsons FA Cup. Her er modstanderen dog ikke Middlesbrough fra rækken ovenover, men derimod relativt upåagtede Harrow, der til daglig spiller noget lavere end os i den engelske fodboldpyramide. Det er ikke for meget at sige, at dette vil blive en af klubbens største kampe nogensinde, hvis ikke den største. Så der står også noget på spil for gæsterne, ud over deres andel af TV-pengene naturligvis.

For vores vedkommende er det lidt den gamle historie om at have alt at tabe, og kun ganske lidt at vinde. Vores form i ligaen er stadig meget ujævn, så dette er reelt ikke en kamp som vi har brug for lige nu, med mindre at vi især offensivt kan tanke noget selvtillid lørdag eftermiddag, og tage den med os videre til næste lørdags halvsvære udekamp mod Wycombe. Uanset hvad så ligger det i luften, at dette er en mulighed for at sende spillere på banen, som ellers ikke får meget spilletid i ligaen, uden naturligvis at skifte hele holdet ud og risikere en eventuel fiasko.

Ikke overraskende er de to klubber aldrig mødtes i ligasammenhæng, men de stod over for hinanden i en venskabskamp i august 1987. Den kamp vandt Pompey med 3-2 takket være mål af Eamonn Collins, Paul Birch og Ian Baird. Boros mål den eftermiddag blev sat ind af Richard Evans og Lawrence Holmes.

 

Harrow Borough – baggrund og historie

Vi starter med lidt almen info. Klubben har base i det vestlige London, med Wealdstone og Wembley FC som de to største lokalrivaler. Hjemmebanen hedder Earlsmead Stadium, eller The Rogers Family Stadium som dens officielle navn er. Her er plads til lidt over 3.000 tilskuere, og klubben har spillet på banen siden 1924. I skrivende stund spiller Harrow på det 7. højeste niveau, og det har den gjort uafbrudt siden 1979(!). Det lyder lidt utroligt, og der er da også tilfældigheder der har spillet ind her. I 2000 undslap klubben kun en nedrykning grundet en bedre måldifference på 1 mål. I 2004 tabte man en play-off finale om oprykning. 2016-17 sæsonen endte reelt med nedrykning, men klubben blev reddet af forskydninger i de lavere rækker i kølvandet på andre klubbers tvangsnedrykninger. I tillæg har klubben to gange kvalificeret sig til oprykning til den daværende Conference South, men takkede nej på grund af de deraf økonomiske udfordringer forbundet derved.

Klubben har ikke overraskende gennem tiderne produceret en række spillere, som senere endte i divisionerne. Tre styks opnåede endda at trække Pompey-trøjen over hovedet, nemlig Dave Kemp, John Kerr og senest Ollie Hawkins. I tillæg har tre spillere optrådt for Harrow Borough efter at de forlod Fratton Park: Ian Stewart, Rob Wolleaston og navnkundige Steve Claridge.

 

Gæsternes sæsonstart og hvor holdet er nu

Som nævnt er holdets form rigtig god, så når man i skrivende stund blot er nummer fire i rækken skyldes det primært en skidt start på sæsonen, hvor fire af de første fem kampe blev tabt. Indtil videre har det i øvrigt været en udpræget enten-eller sæson for klubben, for efter 13 kampe venter den stadig på den første pointdeling. Statistikken lyder på 8-0-5 med måltallene 20-13. I ligaen er de seneste fire kampe vundet, bl.a. 1-0 over Gosport Borough, der som bekendt spiller på den anden side af Portsmouth Harbour – altså lige vest for Portsea Island. I FA Cuppen har Harrow skullet igennem fire kvalifikationsrunder for at nå frem til 1. runde af den ”rigtige” turnering. Her har de elimineret Chelmsford og Welling fra niveauet over dem, samt Ramsgate og Harlow fra niveauet lige under. Dette er femte gang at klubben har kvalificeret sig til første runde, om end de tre af dem er sket inden for de seneste ti år. I 2011 røg man ud mod Chesterfield mens det i 2016 blev til exit mod Northampton Town. En enkelt gang, i 1983, lykkedes det også at nå anden runde. Her blev Newport County endestationen efter at det lykkedes at besejre Yeovil Town i første runde.

 

Det sidste nye fra udeholdet

Der er divergerende udmeldinger vedrørende gæsternes trup. Ifølge Portsmouth FC’s egen hjemmeside må udeholdet, lige som os, undvære en række spillere til pokalkampen grundet diverse skader. Harrow manager Steve Baker har omvendt sagt, at han har en fuld trup at vælge fra. Hvad der er sandt må guderne vide.

Der vil være mere end 500 medrejsende supportere på plads på Fratton Park til kampen.

 

Profiler hos Harrow Borough

Topscorer er angriberen James Ewington med fem mål efterfulgt af midtbanespilleren Frank Keita, der er noteret for fire scoringer. Også forsvarsspilleren James Taylor skal der holdes øje med. Han går ofte med frem og har tre mål på kontoen.

I forbindelse med researchen af spillerne stødte denne skribent på den humor, som åbenbart florerer i non-league. Således er ”Own Goal” en del af klubbens officielle spillertrup. Desværre har han stadig til gode at komme på banen i denne sæson.

 

Boro manager Steve Baker

Baker har stået i spidsen for Boro siden januar i år, hvor han blev headhuntet fra Chipstead Town, hvor han ellers havde været siden 2013. Han er på kontrakt til og med sommeren 2023. Før det var han manager for klubber som Egham Town og Walton & Hersham. Som spiller strakte karrieren sig over non-league klubber som Hendon, Hayes, Yeading og til sidst Chertsey Town, hvor han var spillende manager. Alle disse klubber er beliggende i det vest- og sydlige London, så rent geografisk har Baker ikke rejst meget rundt i fodboldøjemed.

 

Hvordan ser det ud hos os?

Ud over de langtidsskadede Liam Vincent og Jayden Reid må vi mod Harrow også undvære Ryan Tunnicliffe, Paul Downing, Clark Robertson og Ellis Harrison.

 

Danny Cowleys tanker om kampen

“It’s the greatest cup competition in the world and a privilege to be involved in it because it has the potential to change your life. We’ve had some great runs in it with Concord Rangers and Lincoln, so we really want to progress on Saturday. We’ll be respectful of Harrow – they’re a side I know well, having played and managed against them numerous times. They’ve produced lots of players who have gone on to have careers in the Football League and their manager Steve Baker has done a really good job. There have been six wins from their past six games and four of those have seen clean sheets, so we know that we’ll be seeing their ‘a-game’. It’s up to us to play with a real focus and determination, as well as humility. If we show those qualities, then we’ll get the result we want. With regards to selection, we’ll pick the best team we can in order to win the game. It gets the full focus from us.”

“We’re picking up injuries left, right and centre at the moment, but when one door closes, another one opens. Ryan’s injury has to settle a bit more and we’re waiting to have an ultrasound scan, which will help inform us about what happens next. There are a group of players who will have a real opportunity and it’s up to someone to put their hand up and take it. We’ve got one or two who need a little bit of TLC and there are nine subs on Saturday, so we’ll see a few young players involved.”

 

Interview med Cowley forud for opgøret: