2020-21: Optakt Portsmouth – Charlton Athletic

Endnu en hård test venter. 


Sidste lørdag stod vi over for en formstærk modstander i Sunderland – en opgave som blev løst med bravour. Nu gælder det så endnu et hold der er inde i en forrygende stime, nemlig Charlton Athletic. Da de efterfølgende modstandere hedder Lincoln City og Plymouth Argyle, med en pokalkamp mod Ipswich klemt ind i mellem, ja så går vi altså ind i en periode, som kommer til at fortælle os en del om, hvordan vi ligger i forhold til de andre klubber i og omkring toppen af League One. Fire tidlige svendeprøver om man vil. Formen kan ingen dog tage fra os, og taget alle turneringer i betragtning har vi vundet 6 ud af de seneste 7 kampe, med 0-1 nederlaget hjemme mod Doncaster som den enlige nitte. Det betyder også, at vi sandsynligvis nøjes med den ene tvungne udskiftning i startelleveren som følge af skaden til Michael Jacobs. Forvent at Ronan Curtis tager pladsen i stedet.

Statistik-nørder bedes kigge væk nu, for gæsterne har vundet de seneste fire indbyrdes opgør på Fratton Park. Den trend skulle gerne slutte lørdag eftermiddag, tak.

Selv om der på dagen vil være hele tolv dage til Remembrance Day vil The Last Post blive spillet forud for kampstart, da vi derefter går ind i en periode med hele tre kampe på udebane. Den efterfølgende hjemmekamp spilles således først den 21. november (mod Crewe Alexandra).

Kampen giver mulighed for et gensyn med Omar Bogle, der fik 12 kampe og scorede 4 mål for os i foråret 2019 på udlån fra Cardiff City.

 

Charlton Athletic – lidt baggrund og historie

Lørdagens modstander så dagens lys i 1905 som et resultat af en fusion af to ungdomsklubber, East Street Mission og Blundell Mission. Klubben har haft hjemmebane på The Valley i det sydøstlige London siden 1919 på nær en periode fra 1985 til 1992, hvor stadion var lukket grundet økonomiske vanskeligheder. Her spillede klubben i stedet på skift på Boleyn Ground og Selhurst Park. Charlton har uden afbrydelser været divisionsklub siden 1921 og havde sin storhedstid i 1930’erne med en andenplads i 1. division som det bedste resultat. I tillæg nåede klubben finalen i FA Cuppen i 1946 og 1947, hvoraf det blev til en sejr i den sidstnævnte. Det er klubbens eneste store pokal til dato. Man har senest lagt i den bedste række i 2007, men i årene efter har klubben haft det svært, med hele tre nedrykninger til League One til følge. Klubbens supportere kommer især fra Greenwich, Bexley og Bromley. Deraf kan det ikke undre, at dens to største rivaler hedder Millwall og Crystal Palace – de to øvrige ligaklubber fra det sydøstlige London.

 

Gæsternes sæsonstart

Det er et møde mellem to naboer i tabellen når Pompey på 5. pladsen i League One tager imod Charlton, der ligger lige efter om end med en kamp i baghånden. Lige som vi havde en svingende start på sæsonen gjaldt det samme for The Addicks, men i de seneste kampe har de været forrygende. Vi taler om fire sejre på stribe og fem i rap uden at lukke mål ind. Statistikken hedder 5-1-2. De to nederlag kom i henholdsvis 2. og 3. spillerunde, 1-3 hjemme mod Doncaster og 0-2 ude mod Lincoln City. Det er ikke tilfældigt, at den gode form startede lige efter at klubben skiftede ejer – danske Thomas Sandgaard overtog den – hvilket resulterede i at man hentede en række gode spillere lige inden transfervinduet lukkede. De har mere eller mindre slået til fra start, og uden tilvænning. Siden Sandgaards entré lyder formen på fire sejre samt en remis, og altså uden at lukke mål ind. Hvor flot det så end lyder så er der lige en hage ved denne stime. Bortset fra en hjemmesejr på 1-0 mod Blackpool var Charlton faktisk næstbedst i de fire andre kampe, men en bomstærk defensiv har reddet dem igen og igen. Det har betydet, at mandskabet har høstet pænt med points på trods af blot 9 scorede mål i 8 kampe. Til sammenligning har vi scoret 16, hvilket dog også er flest af alle i League One. Så sammenfattet har lørdagens modstander altså en stærk defensiv og en mindre imponerende offensiv, hvis man altså ser bort fra, at den har været klinisk med en høj chanceudnyttelse.

The Addicks har senest stillet op i en 4-3-3 formation, der reelt var en 4-4-2 ikke ulig den måde som vi på det seneste har spillet på. Det er lidt en ny stil under Bowyer, der i de foregående sæsoner ellers har stillet op med en diamant på midtbanen, men i kølvandet på tilgangen af flere nye spillere har han følt at tiden er inde til at ændre formationen så den passer til de nye. Noget tyder dog på, at han ikke har lagt sig helt fast endnu, for der er brugt flere forskellige formationer i de otte kampe holdet har spillet indtil nu, og med flere bærende kræfter ude mod os er det ikke utænkeligt, at Bowyer prøver noget helt andet lørdag på Fratton Park. Eksempelvis venter en Marcus Maddison på at få minutter i benene efter en skadesperiode, og er han først kampklar er han en af de bedste midtbanespillere i League One.

 

Seneste nyt fra The Addicks

Ryan Inniss modtog to advarsler i tirsdagens noget heldige 2-0 sejr mod Oxford, og må følgelig sidde over mod os. Det skal vi ikke være kede af, for han har været forrygende siden han kom til klubben for en lille måneds tid siden. I stedet bliver Darren Pratley sandsynligvis rykket ned som centreback fra midtbanen da han har spillet der før. Også Ben Watson har karantæne mod os efter fem gule kort allerede.

Alfie Doughty trækkes med en lyskenskade som holder ham ude i fire måneder. Han er dog kun en af en række spillere der sidder ude med skader. Således må Charlton også undvære Alex Gilbey, Jason Pearce (ex-Pompey) og Deji Oshilaja.

 

Profiler hos udeholdet

Conor Washington er holdets topscorer med tre mål. Han blev hentet ind i sommers på trods af en transferembargo. Washington har især været brugt på venstre fløj men er reelt bedst liggende inde foran mål.

Med Alex Gilbey ude er Andrew Shinnie manden der er midtbanens omdrejningspunkt, og han scorede et flot skruet mål så sent som tirsdag aften mod Oxford (som keeperen dog burde have snuppet). Shinnie er udlånt fra Luton.

Akin Famewo er den ene af de to nye centrebacks som er blevet hentet ind (den anden, Ryan Inniss, har karantæne), og han har været fremragende fra dag 1. Han er en væsentlig årsag til The Addicks stærke defensiv. Spørgsmålet er hvor længe klubben har ham, da han kun er på lån fra Norwich City.

 

Charlton manager Lee Bowyer

Vi husker nok bedst Bowyer som en energisk midtbaneslider for bl.a. Leeds United og Newcastle, og med et til tider iltert temperament. Samme ærgerrighed har han bibeholdt som manager, og han er kendt for at kræve meget af sine spillere. Charlton Athletic er Bowyers første station i managerkarrieren. Han startede som assistent manager under Karl Robinson, men blev forfremmet da sidstnævnte selv valgte at gå i marts 2018. Kampen mod os bliver hans kamp nummer 129 i sædet.

 

Hvordan ser det ud hos os?

Michael Jacobs forventes ude i mindst en måned med sin knæskade, der dog heldigvis ikke kræver en operation. Ellis Harrison indlemmes sandsynligvis i truppen mod Charlton, men det er ikke videre sandsynligt at han starter inde. Til dels også for at bygge hans kampform langsomt op igen.

 

Kenny Jacketts tanker om kampen

“Our players should be looking ahead with confidence because of what they’ve done recently. But, as a manager, I always try to look forward and we know that Charlton will be wanting to bounce back up after coming down from the Championship. They’ve had some difficult circumstances with the ownership situation and I’m sure Lee Bowyer will have learnt a lot as a manager. A lot of sides are up there competing immediately following relegation and they’re certainly a big enough club to do just that. They’re already in the mix and have won four games on the trot, so they’ve found some form and we know it’s going to be a difficult game. But we want to keep our own run going and are looking to keep competing at the right end of the table.”

It’s quite a settled side at the moment and we may have to make one or two tweaks along the way, while we need to be flexible in terms of formation. The training programme is a simple one around all the games and the players are in a good routine, although you never know how the virus is going to hit you. There are things that remain in our control, though, and we have to keep working hard to keep this squad fit.”

 

Interview med manager Kenny Jackett forud for kampen: