Nøkkelspillere på vei tilbake. Kan de hjelpe Pompey til poeng mot Millwall?
Portsmouth har ikke slått Millwall på hjemmebane siden 2002, og de siste 5 oppgjørene har alle endt med seier til The Lions. Hjemmelaget har vært i elendig form de siste ukene, og med tanke på at bortelaget har plassert seg på en finfin 6. plass vil det være naturlig å sette pengene på Millwall. Det som kan gi håp for John Mousinho og hans menn er at flere av de langtidsskaddede nøkkelspillerne er på vei tilbake, og at landslagspausen kan ha gjort godt for et lag som sto i knestående for et par uker siden.
Det er særlig Callum Lang som har vært savnet. Ingen i troppen har kunnet erstatte hans kreativitet og målfarlighet, og selv om Josh Murphy etterhvert er kommet igang på venstrekanten er det ingen tvil om at mange ser for seg Lang som en slags frelser for et lag som har virket vaksinert mot å score. Lang er i troppen, men det er usikkert hvor mye han kan og bør bidra med nå i starten.
En annen som har vært savnet er førstekeeper Nicolas Schmid. Det har ikke vært noen krise aller bakerst, men Schmid har en bedre pasningsfot og har vært viktig i oppbyggingen av spillet. Det er usikkert om han går rett inn på laget siden erstatteren Josef Bursik har levert såpass greit.
Adrian Segecic har også vært ute en stund men blir antagelig med i kamptroppen. Australieneren kom som en rakett i de første kampene, men var mer variabel før han ble skadet. Han gir imidlertid laget flere offensive strenger å spille på når han nå er tilbake.
Litt om gjestene
Millwall fra sørøstre London ble stiftet tilbake i 1885, dengang under navnet Millwall Rovers. De spiller på The Den, et anlegg som er omtrent på størrelse med Fratton Park. Den intime arenaen erstattet naturligvis «The Old Den» i 1993. Klubben startet opp i østre del av London, men flyttet syd for Themsen rundt 1920. Laget har for det meste spilt på nivå 2 eller 3, med en liten smakebit av den øverste divisjonen helt på tampen av 1980-tallet og en visitt på nivå 4 på 1960-tallet. Deres største meritt er antagelig den tapte FA-cupfinalen mot Man United i 2004, noe som ga et kortvarig europeisk eventyr den påfølgende høsten.
Det er drøssevis av klassespillere som har vært innom på The Den. Vi kan nevne Teddy Sheringham, som scoret 111 mål for Lions i perioden 1982-91. Harry Kane og Chris Wood spilte begge her i 2012. Dennis Wise gjorde avtrykk i den stripete drakten mot slutten av sin karriere. Vi kan også nevne spillere som Sam Allardyce, Neil Ruddock, Tim Cahill, John Fashanu og en hel haug av andre kjente navn. Det har også vært noen profilerte managerne innom på. George Graham var der på 80-tallet, før han tok over Arsenal. Graham hadde som mange vet en kort spillerkarriere i Portsmouth før han ble manager. Den andre som fortjener litt omtale er Kenny Jackett, som ledet The Lions i 6 sesonger før han etterhvert ble sjef på Fratton Park. Jackett har et blandet ettermæle blant Pompeysupportere, men han hadde faktisk en vinnerprosent på over 50 i de 4 sesongene han regjerte på sørkysten. Det er det beste han noengang oppnådde som manager.
Dagens manager for løvene er Alex Neil, og den 44-årige skotten har gjort en god jobb siden han overtok for ca et år siden. Laget var bare to poeng unna å nå en playoffplass forrige sesong, og i øyeblikket ligger de an til å forbedre den plasseringen med dagens 6. plass. Neil har en seiersprosent på nøyaktig 50 i sine første 44 kamper i sjefsstolen.
Spillere vi bør holde et ekstra øye med
Femi Azeez er lagets toppscorer med sine 4 mål, men han har slitt med en hamstringsskade og er usikker til kampen. Serberen Mihailo Ivanovic har bare scoret 2 mål denne sesongen, men i fjor scoret han i hver 3. kamp og ble matchvinner i begge kampene mot Portsmouth. Han har faktisk stått for de siste 3 scoringene for Millwall mot Pompey.
Jake Cooper er vanligvis en bauta i midtforsvaret, men han er suspendert i denne kampen. Franskmannen Tristan Crama er den andre faste midtstopperen, og med sine 192 cm skal han også klare å gi Colby Bishop kamp i hodeduellene. Aller lengst bak er det antagelig Max Crocombe, landslagsmålvakten til New Zealand, som skal prøve å holde buret rent. Han har overtatt plassen til lagets danske keeper Lukas Jensen som har vært langtidsskadet.
Skadesituasjonen
Det ser som nevnt litt lysere ut for Portsmouth, med noen nøkkelspillere på vei tilbake. Likevel mangler laget spillere som Harvey Blair, Jacob Farrell, Connor Ogilvie, Conor Shaughnessy, Franco Umeh og Thomas Waddingham.
Millwall har også sine skadeproblemer. Keeper Jensen er nevnt. De må også klare seg uten Josh Coburn, Ryan Leonard, Massimo Luongo, Billy Mitchell, og Will Smallbone. I skrivende stund er det usikkert om toppscorer Azeez blir klar, det samme gjelder Steven Benda, Alfie Doughty og Danny McNamara. Som skrevet tidligere er også kapteinen og forsvarsklippen Cooper suspendert.
Litt statistikk
De siste årene har Portsmouth hatt skikkelig trøbbel med Millwall, men totalt sett har det vært jevnt mellom dem. Pompey står med 19 seire mot Lions’ 20 mens 25 oppgjør har endt uavgjort. De siste 4 oppgjørene har imidlertid endt med seier til Millwall, så denne rekken må bare brytes. På Fratton Park har hjemmelaget historisk sett et ganske godt overtak med 13 seire mot MillwaI år har det desverre ikke vært de helt store resultatene for Pompey på hjemmebane, så kanskje det er på tide også å bryte denne dårlige trenden.
Opptakten fra de offisielle sidene
https://www.portsmouthfc.co.uk/news/2025/november/21/match-preview–pompey-v-millwall/
Portsmouth manager John Mousinho
“We’ve regrouped and had some time off along with a couple of really good training blocks, so are ready to go again.»
“The break probably came at a good time for us. It gave some players the chance to get back into training again ahead of Saturday.»
“The difference at this level is you get punished if you switch off for a moment and don’t put ball in the net at the other end.»
“We clearly need to focus on improving from set-pieces and it’s something we’ve been working on a lot on the training pitches.»
“Callum Lang, Nico Schmid and Adrian Segečić are all back in full training and available for the weekend.»
“We’ve been a bit thin on the ground lately – especially at the top end of the pitch – and this gives us a lot more options.»
“We’re cautious with Langy, although at some point you have to pull the plaster off. Whether he’s ready to start or come off the bench, we’ll have to see.»
Les hele intervjuet med Mousinho her:
https://www.portsmouthfc.co.uk/news/2025/november/21/mousinho–we-re-working-hard-to-improve/
Eller du kan se det her:
Les intervju med Regan Poole her:
https://www.portsmouthfc.co.uk/news/2025/november/20/poole–time-to-reset/

