2022-23: Optakt Portsmouth – Bristol Rovers

Der skal bygges på og følges op. 


Med otte points efter fire kampe og en fortsat status som ubesejret har Pompey fået en fin start på sæsonen. Det bør dog ikke være en sovepude for os, og hjemme mod en oprykker vil de fleste også forvente tre points på kontoen. Læg dertil, at det op til kampen pludselig ser rigtig lyst ud på skadesfronten. Således har vi nu kun en enkelt spiller ude.

Efter 3-3 kampen på Hillsborough i første spillerunde har vi nu kun lukket et enkelt mål ind i de seneste tre opgør, og den nye defensiv begynder at se ganske solid ud. I front ligner det at vi i Colby Bishop har fået vores første rigtige måltyv siden Brett Pitman, så også fremad på banen ser det positivt ud. Dermed er det reelt kun forventningspresset og ligaens relative uberegnelighed der sår en smule tvivl om resultatet, for mod Lincoln City så vi for små 14 dage siden, at det ikke altid er let at nedbryde en defensiv i League One. Devisen må dog være den samme som gav bonus mod Cambridge sidst, nemlig at lægge et ubønhørligt pres på gæsterne. Det kom de under tidligere på ugen hos Barnsley, og den test bestod de ikke.

For os må 4-4-2 opstillingen siges at ligge fast nu. I al fald har der ikke været anledning til at ændre på formationen. Så er det spørgsmålet hvem af Dane Scarlett og Joe Piggott der bliver Colby Bishops partner i front. Der har samtidig været en del rotation på midten, så heller ikke her giver de fire udvalgte sig selv om end det er svært at forestille sig at f.eks. Marlon Pack ikke er med fra start. Han har indtil videre haft stor betydning for holdet.

Kampen giver mulighed for et gensyn med John Marquis, hvis ophold på sydkysten aldrig blev så vellykket som vi havde håbet. Han kom ganske vist på tavlen for os 28 gange i 93 kampe, men vil alligevel blive husket lige så meget for de store afbrændere og kampe, hvor han slet og ret var anonym.

Gæsterne har mildest talt en dårlig statistik på Fratton Park, hvor de ikke har vundet siden 1970’erne. I nyere tid har vi vundet 5 af de seneste 6 opgør på hjemmebanen. Den ene undtagelse var en 1-1 pointdeling.

 

Bristol Rovers – baggrund og historie

Klubben blev grundlagt i 1883 under det lettere eksotiske navn Black Arabs FC. Den var ikke gået i dag, og der gik da heller ikke længe før det første navneskifte fandt sted og Eastville Rovers var en realitet, opkaldt efter den bydel hvor klubben ligger. I 1889 valgte man så at være lidt mindre lokalt orienterede og skiftede Eastville ud med Bristol. Fem år senere kom rivalerne Bristol City til, og en lang fejde tog sin begyndelse, men det er en anden historie.

I 1920 blev klubben optaget i The Football League, og her har den befundet sig lige siden, med undtagelse af en enkelt sæson uden for divisionssystemet i 2014-15. Storhedstiden, hvis man kan kalde den det, var i 1950’erne med to sjettepladser i den daværende 2. division som den højeste placering. Modsat lokalrivalerne har Bristol Rovers aldrig været at finde i den højeste række.

Klubben er også kendt under kaldenavnene ”The Gas” og ”The Pirates” (der er en sørøver i klubbens våbenskjold). Førstnævnte kommer sig af at der ved siden af Eastville Stadium, klubbens hjemmebane fra 1897 til 1986, lå et gasværk.

 

The Gas’ sæson indtil nu

I den store sæsonprognose vurderede jeg Bristol Rovers som den af de fire oprykkere, der var bedst gearet til League One. Med to sejre og to nederlag i de første fire kampe er The Gas da også sluppet hæderligt fra sæsonstarten. Det var reelt kun i tirsdag aftens 0-3 til Barnsley at de virkede overmatchede, bedst eksemplificeret af en gavmild defensiv, der slet ikke kunne håndtere hjemmeholdets presspil. Forinden havde de til gengæld holdt buret rent mod Burton (4-0) og Oxford (1-0), så der har også været lovende takter iblandt. I kampen mod Burton hører det dog med til historien, at modstanderne blev reducerede til ti mand allerede i første minut(!). På negativsiden røg holdet ud af 1. runde i Carabao Cuppen mod Crawley Town fra League Two.

I sæsonens fire kampe har manager Joey Barton indtil nu benyttet sig af tre forskellige formationer. Senest hos Barnsley stillede The Gas op i en 4-3-3 med en front trio bestående af Evans (vestre side), Collins (i midten), og Marquis (højre side). Samlet set har disse spillere også stået for al holdets målfarlighed, nærmere betegnet 5 mål og 3 oplæg til mål. Så offensiven har fra start fungeret rigtig fint for lørdagens udehold.

I sommerens transfervindue blev truppen forstærket med bl.a. højrebacken James Gibbons fra Port Vale, John Marquis fra Lincoln City, midtbanespilleren Jordan Rossiter fra Fleetwood Town lige som centrebacken Lewis Gordon blev lånt hos Everton. Den mest prominente afgang var en af os særdeles kendt spiller, nemlig Brett Pitman, der skiftede til ambitiøse AFC Portchester lige uden for Portsmouth.

 

Det sidste nye fra gæsterne

Backen James Gibbons må sidde over med en fodskade. Til gengæld er Josh Grant sandsynligvis klar igen efter at forsvarsspilleren måtte melde fra mod Barnsley tirsdag aften.

 

Profiler hos udeholdet

Det oplagte er at pege på netop de tre offensivspillere da de fra start har leveret varen, og vil være dem som vi skal have primær fokus på. Topscorer er Aaron Collins, der er noteret for 3 mål og en enkelt assist. De tilsvarende stats for Anthony Evans på venstre fløj hedder 1 + 1 og det samme gælder for vores gamle bekendte John Marquis.

 

Rovers manager Joey Barton

Skubber vi alle historierne om fodboldspilleren Barton i baggrunden så har den tidligere midtbanespiller fra bl.a. Manchester City og Olympique Marseille faktisk gjort det hæderligt som manager, hvilket måske kommer bag på nogle. Han er efterhånden noteret for 205 kampe i spidsen for henholdsvis Fleetwood Town og Bristol Rovers – indtil videre begge med en win ratio på 40 %. Det må siges at være godkendt. Højdepunktet var at nå play-offs i League One med førstnævnte, der må siges at være en af rækkens mindste klubber. I februar 2021 skiftede han til sin nuværende arbejdsgiver Bristol Rovers med opgaven at redde holdet fra nedrykning. Det lykkedes ikke, men klubben holdt fast i Barton, der efterfølgende førte holdet til oprykning fra League Two i første forsøg om end det blev med den yderste margin. For at tage 3. pladsen i sidste spillerunde krævede det at vinde deres kamp mod Scunthorpe United med to mål mere end Northampton Town, der sejrede med 3-1. Dermed skulle The Gas slå Scunthorpe med hele syv mål, og den opgave blev rent faktisk løst med en 7-0 sejr.

 

Hvordan ser det ud hos os?

Det ser rigtig godt ud. Ja faktisk så er samtlige skadede spillere blevet klar til eftermiddagens opgør, på nær Jayden Reid, som lige mangler det sidste i træningslokalet inden også han står til rådighed.

 

Danny Cowleys tanker om kampen

“It’s been a good start, but as I’ve said before, we are still very much a work in progress. Tuesday night was a positive one for this club and I was pleased with how both the players and supporters responded to us falling behind. Michael Morrison actually spoke in our meeting about how the crowd had stayed with us and the will of everyone in the stadium allowed the players to remain positive. The way we want to play does involve an element of risk and if you concede and the crowd get edgy, that can transfer to the side. You then don’t start taking as many risks, play in a conservative manner and become pretty bland on the pitch. Human connections take time to build and heading out and meeting the people – showing them the human qualities – goes a long way with our fans. The relationship is growing all the time and we’re five unbeaten this season – 12 unbeaten at Fratton Park. The trust is building. We’re totally respectful that it’s us who have to bring the performance and if we do that, the supporters will provide energy from the stands.”

”They had a rollercoaster of a season last year and have taken some of that confidence and momentum into the current campaign. There have been two wins from their first four games and some astute signings, with a good mix of youth and experience. I heard Joey Barton speak about his aspirations for them to be the first team in Bristol to reach the Premier League, so we know they’re ambitious. We anticipate a really tough game and I expect them to be competitive and organised. It’s a great challenge for us.”

Interview med Cowley forud for opgøret: