Supporterintervjuet: Før Lincoln City (H)

Steen Houman (t.v.) håper og tror Kenny Jackett vender tilbake til 4-4-2 mot Lincoln i kveld. Da blir det tre poeng.


SUPPORTERINTERVJUET: Steen Houman er et velkjent navn for alle som jevnlig leser artiklene på pompey.no. Dansken har i en årrekke vært en trofast bidragsyter og leverer også denne sesongen forhåndssaker (opptakter) og kampsaker. Her er vår medlem nummer 12 sine tanker før tirsdagens toppkamp mot Lincoln City på Fratton Park.

 

Pompey gjorde det bra i cupene forrige sesong, men det endte uten opprykk etter tap på straffesparkkonkurranse mot Oxford i semifinalen i play-off. Hva tenker du om Pompeys 2019/20-sesong?

– Frygteligt at vi ikke rykkede op, for vi var klart bedre end Oxford i semifinalen og dumme fejl kostede os en play off finale, og set på papiret, ja der havde vi den bedste trup af de fire hold, men det er ikke altid det går som præsten prædiker. Så er jeg jo glad når vi spiller 4-4-2, som er den formation vi ikke rigtig spillede meget. Specielt på hjemmebane bliver 4-2-3-1 for defensivt.

Etter en strålende rekke med kamper, kom vi brutalt ned på jorda med 0-4 mot Hull på lørdag. Vi er likevel for fullt med i toppen og er akkurat nå på 4. plass. I cupene kom vi oss forbi de første rundene i alle tre cuper, men er nå ute av alle cupene. Hva tenker du om Pompeys sesongstart?

– En meget mærkelig sæson først og fremmest, for uden fans er det noget helt andet. Men jeg er en af de, der holder på at klubbens manager skal have lang snor, og der ikke skal skiftes ud på denne post, blot fordi et par kampe ikke fungerer.

– Men de første kampe var jo rystende at se med først 2 x 0-0 mod Shrewsbury og Rochdale. Så kom trediekamp mod Wigan, der havde solgt stort set alle profiler da klubben var under administration, vi spillede med en indstilling der mindede mest om at spillerne ikke gad, sjældent har jeg set Pompey så ringe. Der troede jeg faktisk at klubbens ejere ville sige tak og farvel til Kenny Jackett som manager. Men vores amerikanske ejere, de holdt fast trods massivt pres.
Siden da har vi spillet om end ikke overbevisende, men været effektive og svære at slå. De efterfølgende 19 kampe har givet 39 point og en score på 36-17, det er oprykningsform.
Resten af sæsonen kommer til at blive afgjort på hvilke klubber der har den bredeste trup, for resten af sæsonen bliver med kampe tirsdag og lørdag, så der vil komme skader i det meget presset kampprogram.
På den måde er jeg ret sikker på at Pompey ender i top 2 når sæsonen er slut, selvom 0-4 hjemme mod Hull var noget der gjorde ondt.

 

Hvordan holder du deg oppdatert på Pompey (kamper, nyheter, rykter)?

– Kan anbefale to podcast po4 (https://soundcloud.com/po4cast) og the footballhour (https://www.expressfm.com/podcasts/the-football-hour/)

De kommer godt rundt om klubben og det er jo fantastisk at jeg kan sidde her i Danmark og lytte med. Ellers er jeg den der bruger News Now (https://www.newsnow.co.uk/h/Sport/Football/League+One/Portsmouth)

Her samler de alle nyheder om Pompey i et enkelt overblik, og det er hurtigt at finde de nyheder der er interessant.
Så skal der en stor ros til mine medskribenter her på www.pompey.no, vi leverer stabilt indhold og der er en side der er aktiv, og ikke en ’død’ side!

 

Noen favorittspiller i Pompey nå?

– Som dansker så havde jeg håbet at se mere til Rasmus Nicolaisen, men Sean Ragget og Jack Whatmough har gjort det godt! Sidstnævnte er jo local boy, og det gør han er en af mine favoritter, men ligeså Ryan Williams som arbejder hårdt for klubben, og så var australieren jo faktisk i vores akademi for mange år siden.

Hvilke tanker har du om Kenny Jackett og den jobben han har gjort og gjør på Fratton Park?

– Vi skal helt tilbage til klubbens to første managere for at finde nogen der har bedre win procentage. Frank Brettel var klubbens første manager er bedst 1898-1901 og han holdte imponerende 63,64% win%.

Kenny Jackett holder imponerende 52,26% og det er ikke set bedre siden 1904, så resultatmæssigt har han været dygtig. I min tid som fan har der været en del sæsoner hvor det handlede om at overleve med lavpunktet under Richie Barker i 2013/14 med en win% på 20!
Så ved man ikke hvad der sker bag kulisserne, for måden Brett Pitman gik fra at være anfører og topscorer til at ryge helt ud af holdet, virkede mærkeligt. Fodbold kan være hårdt. Kenny Jackett er glad for 4-2-3-1 og der er jeg så uenig med ham, for jeg så gerne Pompey spille 4-4-2, og i de kampe klubben har spillet 4-4-2, har vi da også virket bedre, altså set med mine farvede 4-4-2 øjne.
Så fuld opbakning til Kenny Jackett, og et selvsyn og meget positivt at Pompey ikke bare skifter ud på chefposten.

Hva tror du om våre opprykksmuligheter denne sesongen?

– Jeg er ret optimistisk, for vi har en bred trup og er godt dækket ind på alle pladser. Med et særdeles tæt kampprogram, bliver klubbernes kvalitet i bredden afgørende, og her tror jeg vi står stærkest. Kommer vi ikke i Top 2, så ville vi være favoritter i play off, men det har vi ikke just gode erfaringer med. For Pompey, ja der bliver næste sæson i League One en udfordring, for Financial Fairplay begynder, og truppens samlede lønsum må ikke overstige £ 2,5 mio. Vi ligger nærmest på det dobbelt nu!

Heldigvis, så er de spillere der er i truppen nu, trods en højere løn, sat til en gennemsnitsløn. Men det betyder at Pompey ikke kan tiltrække samme kvalitet som tidligere! Så vi skal op i The Championship.

Nå venter ny toppkamp – hjemme mot Lincoln. Tanker om denne kampen, forslag til startellever og resultattips?

Lincoln har vores tidligere manager Appleton som manager, så bliver interessant at se hans hold. Men jeg håber at Pompey får greb om kampen, og vi vinder da Kenny Jackett efter at have læst dette indlæg, godt kan se fornuften i 4-4-2.

Til slutt: Har du noe du vil si til resten av de skandinaviske Pompey-supporterne?

– Vi er jo en god håndfuld danskere der plejes at mødes på The Globe i København og se de TV kampe der er, og jeg glæder mig til at trykke Jer på næven igen og få et par fadøl mens vi ser Pompey. Nå ja, så er det at mødes i Portsmouth til en fællestur jo noget der er en oplevelse om end jeg ikke har mulighed tit grundet en stram kalender.

Tidligere supporterintervjuer denne sesongen:

Før 22. serierunde: Hull City (H): Sondre Rossbach

Før 21. serierunde: AFC Wimbledon (H): Jon Romuld Håversen

Før 20. serierunde: Fleetwood (B): Trygve Mellvang Tomren-Berg

Før 3. runde FA-cup: Bristol City (B): Mark Raine

Før 19. serierunde: Hull City (B): Ståle Håheim

Før 18. serierunde: Fleetwood (H): Mange Nilsson

Før 17. serierunde: Ipswich Town (B): Torkil Risan

Før 16. serierunde: Peterborough (H): Jean Robert Tankred

Før 15. serierunde: Blackpool (B): Robert Daffenberg Nilsen

Før 2. runde FA-cup: King’s Lynn Town (H): Michael Pantling

Før 14. serierunde: Oxford (H): Thorgeir Benjaminsen

Før 13. serierunde: Crewe (H): Tom Saunders

Før 12. serierunde: Plymouth (B): Håvard Myhre

Før 1. runde FA-cup: Ipswich Town (B): Atle Stray

Før 11. serierunde: Lincoln City (B): Torstein S. Pedersen

Før 10. serierunde: Charlton (H): Alexander Nilsson

Før 9. serierunde: Northampton (H): Veny Vere

Før 8. serierunde: Sunderland (B): James Lund

Før 7. serierunde: Gillingham (B): Bjarte Hope

Før 6. serierunde: Doncaster (H): Andreas Hougaard

Før 5. serierunde: MK Dons (H): Zubajra Tsutsulaev

Før 4. serierunde: Burton (B): Jakob og Øyvind Velde

Før 3. serierunde: Wigan (H): Sam Manton

Før 2. serierunde: Rochdale (B): Kyle Simon

Før 1. serierunde: Shrewsbury (H): Rasmus Sørensen

Rasmus Nicolaisen.