Fleetwood hjemmeBang, bang ballade.

Dagens modstander er Fleetwood, som er et hold Pompey ikke just ofte har spillet imod. Op til denne sæson fik Fleetwood en ny manager, det i form af den tidligere spiller og enfant terrible Joey Barton. Spille fodbold kunne han, men opførslen. Ja du skal bare google lidt og se det er ikke en spejderdreng der er kommet i sit første manager job. Så i medierne var det store spørgsmål, hvordan vil Barton håndtere den opgave, og overskriften bang, bang ballade er nok det de fleste havde forventet.

Barton blev udnævnt den 1. juni og 17 kampe senere har der ikke været ballade, tværtimod har Fleetwood gjort det overraskende godt. Sidste sæsons 14 plads er foreløbig skiftet ud med en 8.plads. Fleetwood der rykkede op i League Two i 2011/12 har aldrig været i de fire øverste divisioner, så den nuværende placering er klubbens bedste og klart at fansene drømmer om The Championship, hvilket vil være uvirkeligt for et hold med lidt over 3.000 tilskuere i snit til hjemmekampene.

Denne sæson
Fleetwood har været forbavsende stærke på udebane og hentet 11 point i 6 kampe, hvilket er det samme som Portsmouth har hentet på hjemmebane! Målscoren siger 12-2 på udebane! I fire af kampene har Fleetwod hold clean sheet, så det ligner et hold der står særdeles kompakt på udebane.

Fleetwood har åbenbart en tendens til at starte meget stærkt, 9 af de 12 mål er scoret i første halvleg!Fleetwood har hentet 1-1 i Sunderland hvor de brændte straffe og vundet 0-4 hos Doncaster der ligger nummer 4, se målene her. I begge klip vil du se en del mål på dødbolde fra Fleetwods side.

Seneste kamp for Fleetwood var en 2-1 sejr, hvor netop profilerne nævnt herunder var gode, så kig efter #7, #9, #17 og #22 i klippet. Så noget kan tyde på at Pompey skal være klar fra start!

Profiler
Ashley Hunter blev hentet til klubben for 4 sæsoner siden og wingen er bare blevet bedre! I denne sæson har den 23 årige lavet 3 mål og 7 assister i bare 12 kampe!

Ched Evans er klubbens topscorer og på lån fra Sheffield U. Evans er blevet 29 år og blev i 2012 dømt for voldtægt og sad inde i 2½ år, og i 2016 blev dommen omstødt og han blev frikendt! Før dommen og fængsel var Evans et hot navn med 103 kampe og 42 mål for netop Sheffield U, der også endte med at tage ham tilbage! Evans er dog nu på lån hos Fleetwood hvor han har lavet 6 mål og 3 assister. Han er dog småskadet og det er ikke sikkert han starter inde!

Paddy Madden er en 28 årig irsk angriber med 1 landskamp for Irland. Han kom til Fleetwood i sidste sæson efter stor succes hos Scunthorpe hvor han i 4 sæsoner (3 hele og to ½) lavede 52 mål. Madden har lavet 5 mål i denne sæson!

Ross Wallace er den rutinerede wing på 33 år. Han har spillet to sæsoner i Premier League og 10 i Championship! Så nok er han ikke som han engang har været, men mon ikke det er en særdeles rutineret herre at have på holdet med erfaring!

Pompey
Holdet har været særdeles solide bagude men interessant er det at Pompey faktisk kun har spillet tre kampe mod holdene placeret i top 10. Fleetwood er på den måde det bedste hold der er kommet til Fratton Park med deres 8.plads. Her skal forsvaret være på plads mod de dødbolde som Fleetwood er gode på.

Pompey manager Kenny Jackett er meget bevidst om den gode start Pompey har haft, og at Pompey har været solide. Så ingen tvivl om Jackett forventer igen hårdt arbejde så skal chancerne nok komme!

Det bliver igen interessant at se hvordan Pompey starter på et par pladser! Specielt om Oliver Hawkins igen snupper pladsen oppe foran, han har lavet 1 mål og 3 assister mod Brett Pitmans 3 mål og 3 assister i færre kampe!

Skader
Hos os er tre spillere definitivt ude. André Green og David Wheeler er begge ude et par uger endnu, men Wheeler vurderes som den af de to der først bliver klar. Danny Rose pådrog sig en ansigtsskade under ugen træning og bliver ikke klar til kampen mod Fleetwood, men sandsynligvis næste uge. Til gengæld er Ronan Curtis tilbage efter landsholdssamlingen med det irske nationalmandskab.

Hos modstanderne meldes topscorer Ched Evans tvivlsom med en beskadiget skulder. Ligeledes er der spørgsmålstegn ved James Husband og Conor McAleny, der begge døjer med lyskenskader. James Wallace er definitivt ude.

Pompey manager Kenny Jackett:
“We’re not in a situation where we have major problems to solve, although we have to address the fact that we haven’t been as good as we could be at home. There have been a couple of real highs – with the Plymouth and Oxford games – but the past few matches at home have been a bit sticky. In terms of performance we want to be better than that, although this is a very good division full of top teams. I never feel that it’s going to be anything other than close and competitive for us, and we never underestimate the opposition. But this is an opportunity for us with two home games in quick succession and we’ve got plenty of optimism as we look to put on some top class displays.”

“Fleetwood had some promising young players and they’ve added experience to that in order to build a strong mix. Looking at their results and performances, they’ve been excellent so far and will – quite rightly – have aspirations for a successful season. They’ve got a good points total and will be chasing the promotion spaces, with some shrewd acquisitions to add to the key players they already have. In the end, though, it’s about us and we want to be starting the game on the front foot. It’s important there’s a high tempo to give the crowd confidence.”

Fleetwood manager Joey Barton
“I expect Portsmouth to play a 4-2-3-1 formation. They will look to get the ball out wide to the wide areas as quick as they can as they want to try and spread the opposition team out. Their centre-halves will try and come out with the ball and there is some rotation in midfield too, with their number ten running on. That is what we expect.”

“We had that in our squad anyway, and we do have that mentality that we can go and win any game. Portsmouth are top of the table at the minute, and their manager Kenny Jacket – who I know well as he was the reserve team manager at Man City when I was there. He is a good guy, he has good principles about how he wants his team to go and play but it is a team we know we can go and beat. They sit top of the pile but they haven’t played any of the big boys bar Peterborough. We will find out more about where we are in the mix, but we’ve been good on the road, so have Portsmouth and both teams could probably be better at home. Fratton Park is a good place to go and play football, it is a good pitch and that should suit us and from our results away from home, we have showed that we are not afraid of that.”

“You always want that settled side, that continuity is always great to have but there are players like Conor McAleny and Dean Marney, who are out training on the pitch and with the more players you have fit and ready available, it creates competition for places. The football does tend to sort it out and when the team are winning and those players are fit, the team will pick itself and that creates that continuity within the group. This is something that we haven’t had for some reason and when I look back to the Burnley days, we didn’t have that until January and then went on a 23 game stretch. t was balance and settled side, and that is what we need this season to win as many games as possible as we can.”